Čtvrtek, 26 ledna, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyZa 10 let provozu projelo 98 milionů vozů

Za 10 let provozu projelo 98 milionů vozů

Po rychlostní silnici R1 PR1BINA ujelo za deset let od jejího spuštění do provozu 98 milionů vozů. První projekt veřejno-soukromého partnerství (PPP) na Slovensku, který byl otevřen 28. října 2011, odlehčil starou cestu mezi Nitrou a Tekovskými Němci. Ve srovnání s údaji před rokem 2011 poklesl v roce 2012, kdy byla rychlostní silnice poprvé v provozu celý rok, počet dopravních nehod v tomto úseku o 80 %, informovala společnost Granvia.

Projekt rychlostní silnice R1 Nitra – Tekovské Němce a Banská Bystrica – severní obchvat byl v době výstavby rozdělen na čtyři úseky. První tři úseky mezi Nitrou a Tekovskými Němci v délce 46 kilometrů byly předány do předčasného užívání v říjnu 2011, úsek Banská Bystrica – severní obchvat byl předán v červenci 2012. Celková délka všech čtyř úseků je 52. V roce 2018 byla k projektu dobudována křižovatka Lehota, čímž se zlepšila dopravní situace pro oblast Nitra – Západ. O údržbu a provoz nové rychlostní silnice se od jejího předání do provozu stará společnost Granvia Operation. s.

Projekt R1 je realizován na základě koncesní smlouvy uzavřené mezi Slovenskou republikou a společností Granvia. s. Její akcionáři jsou Vinci Concession a Meridiam Infrastructure. Koncesionář kromě samotné výstavby zajišťuje také 30letý provoz a údržbu, za kterou stát zaplatí Granvii za 30 let téměř 4 miliardy eur.

Úkolem provozovatele rychlostní silnice bude v následujících letech přizpůsobit správu silnice potřebám životního prostředí, řekl zástupce provozovatele Christian Biegert. Pro snížení spotřeby elektrické energie bylo na celém projektu vyměněno osvětlení na více než 280 svítidlech. Úspora energie momentálně představuje přibližně dvě třetiny původních hodnot. Ve spolupráci s nitranskými včelaři bylo v okolí rychlostní silnice osazeno 40 úlů, což představuje 2,5 milionu včel.

Jedním z pilotních projektů environmentální údržby je vysazování divokých luk, které nahradí navátý plevel v okolí R1 PR1BINA. Provozovatel cesty spolupracuje na projektu s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Komenského, společně budou sledovat výsledky tohoto typu zatravnění. V následujících letech plánuje společnost Granvia pokračovat v zahájených a rozvinout nové projekty zaměřené na udržitelné zdroje energie a zelená řešení.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper