Čtvrtek, 26 ledna, 2023
novinky

ECB nezměnila nastavení měnové politiky

Redakce doporučuje

Rada guvernérů ve čtvrtek ponechala klíčovou sazbu na nule, depozitní sazbu na -0,50 % a sazbu na jednodenní refinanční operace na 0,25 %. Rovněž nezměnila směřování očekávání, nákupy aktiv v rámci programu APP, svou reinvestiční strategii ani dlouhodobé refinanční operace.

ECB rovněž potvrdila, že příznivé podmínky financování lze zachovat při mírně pomalejším tempu čistého nákupu aktiv v rámci PEPP. O tomto zpomalení nákupů rozhodla na svém zářijovém zasedání.
Rada guvernérů očekává, že v rámci podpory svého symetrického dvouprocentního inflačního cíle av souladu s její měnově-politickou strategií hlavní úrokové sazby zůstanou na aktuálních úrovních, nebo ještě klesnou, dokud neuvidí inflaci na úrovni 2 % ještě výrazně před koncem prognózovaného horizontu a nebude očekávat, že se na této úrovni stabilizuje ve střednědobém horizontu. To může znamenat, že inflace se na přechodnou dobu bude pohybovat mírně nad dvouprocentním cílem.

ECB bude pokračovat v programu nákupů aktiv APP tempem 20 miliard eur měsíčně. Rada guvernérů nadále předpokládá, že program nákupu aktiv APP bude pokračovat, dokud to bude nutné k umocnění stimulačního vlivu nastavení základních sazeb. Program skončí až těsně předtím, než ECB začne zvyšovat své klíčové sazby.

ECB bude také pokračovat v reinvestování plného objemu splátek jistiny z dluhopisů získaných v rámci programu nákupu aktiv APP ještě delší dobu poté, co začne zvyšovat úrokové sazby av každém případě tak dlouho, dokud to bude nutné k zachování příznivých likvidních podmínek a vysokého stupně měnové akomodace .

ECB rovněž potvrdila rámec nouzového pandemického programu nákupů aktiv PEPP na 1,85 bilionu eur. Program bude pokračovat flexibilním způsobem, dokud podle Rady guvernérů neskončí období koronakrize, v každém případě však minimálně do konce března 2022.

Rada guvernérů na základě společného zhodnocení podmínek financování a inflačního výhledu předpokládá, že příznivé podmínky financování zůstanou zachovány i při nižším tempu čistých nákupů v rámci PEPP v porovnání s předchozími dvěma kvartály

Nákupy budou realizovány flexibilně v závislosti na situaci na trhu. Cílem ECB je zabránit zpřísnění podmínek financování, což by šlo proti snaze o neutralizaci tlumícího vlivu pandemie na očekávaný vývoj inflace.

Rada guvernérů bude pokračovat v reinvestování jistiny ze splacených cenných papírů nakoupených v rámci programu PEPP minimálně do konce roku 2023. Redukce portfolia PEPP v budoucnu bude v každém případě probíhat řízeným způsobem, aby nenarušovala přiměřené nastavení měnové politiky.

ECB bude nadále poskytovat dostatečnou likviditu prostřednictvím refinančních operací.

Rada guvernérů rovněž prohlásila, že je připravena upravit všechny své nástroje, pokud to bude nutné, aby se tempo růstu cen ve střednědobém horizontu stabilizovalo na jejím dvouprocentním cíli.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Jak sladit šperky a oblečení

Jak sladit šperky a oblečení Jestliže se chystáte ven, do společnosti nebo jen tak na nákupy, vždy je dobré mít...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img