Středa, 25 ledna, 2023
novinky

FS již poslala třetímu sektoru více než 68 milionů eur ze zaplacených daní

Redakce doporučuje

Finanční zpráva (FS) již poukázala více než 68 milionů eur na účty neziskových organizací, nadací či občanských sdružení. Je to přibližně o 15 milionů více než v loňském roce. Aktuální FS zpracovala přibližně 850.000 prohlášení o poukázání podílu zaplacené daně z příjmů za rok 2020. Ve čtvrtek o tom informovala FS.

„Do těchto dnů je již zpracováno více než 850.000 prohlášení. Neziskové organizace, nadace či občanská sdružení dostaly dosud celkem více než 68 milionů eur,“ uvedla mluvčí FS Martina Rybanská. Daňovníci poukázali ze svých daní přibližně o 15 milionů eur více než před rokem, kdy darovalo podíl ze zaplacených daní 851.355 poplatníků, kteří příjemcům poukázali 53,39 milionu eur. Zatím se nepodařilo překonat rekord před pandemie z roku 2019, kdy finanční zpráva zpracovala 922.086 prohlášení. Třetí sektor tehdy obdržel celkový objem finančních prostředků vyšší než 73 milionů eur.

Občan či živnostník, který podával daňové přiznání k dani z příjmů fyzické osoby za rok 2020, byl oprávněn v daňovém přiznání prohlásit, že podíl zaplacené daně do výše dvou procent se má poukázat jím určené organizaci. Mohl poukázat i tři procenta, pokud v roce 2020 vykonával dobrovolnou činnost v rozsahu nejméně 40 hodin. V takovém případě byl povinen doložit i písemné potvrzení, které je přílohou daňového přiznání. Fyzická osoba může darovat 2 % (3 %) pouze jednomu příjemci, přičemž podíl zaplacené daně je nejméně tři eura.

Právnická osoba, která podávala daňové přiznání k dani z příjmů právnické osoby za rok 2020, byla oprávněna v daňovém přiznání prohlásit, že podíl zaplacené daně má být poukázán jím určeným příjemcem do výše jednoho procenta zaplacené daně. V případě splnění podmínky darování 0,5 % zaplacené daně nejpozději ve lhůtě pro podání daňového přiznání za rok 2020 určeným poplatníkům, kteří nejsou založeni nebo zřízeni k podnikání, pro veřejně prospěšný účel vymezený v zákoně o dani z příjmů, právnická osoba mohla prostřednictvím daňového přiznání poukázat podíl zaplacené daně do výše dvě procenta. Právnické osoby mohou poukázat 1 % (2 %) i více příjemcům, minimální výše ve prospěch jednoho příjemce je osm eur.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Jak sladit šperky a oblečení

Jak sladit šperky a oblečení Jestliže se chystáte ven, do společnosti nebo jen tak na nákupy, vždy je dobré mít...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img