Čtvrtek, 26 ledna, 2023
novinky

Ekonomika USA ve 3. kvartálu meziročně vzrostla o 2 %

Redakce doporučuje

Růst ekonomiky USA se ve 3. kvartálu nečekaně prudce zpomalil a byl nejslabší od pandemického propadu ve 2. čtvrtletí 2020. Důvodem byly problémy v rámci dodavatelských řetězců stejně jako šíření delta varianty nového koronaviru.

Hrubý domácí produkt (HDP) za tři měsíce od července do září 2021 meziročně stoupl o 2 % po expanzi o 6,7 % v předchozích třech měsících, uvedlo americké ministerstvo obchodu ve svém prvním odhadu. Ekonomové počítali se zpomalením tempa růstu jen na 2,7%.

To bylo nejmenší zvýšení HDP Spojených států od propadu o 31,2 % ve 2. kvartálu 2020. Prudké zotavování z koronakrize se totiž zpomaluje. To má několik příčin.

Hlavním důvodem bylo zpomalení spotřebitelských výdajů. Jednou z příčin je slábnutí vlivu fiskálních stimulů. Zhoršení pandemické situace způsobené šířením nakažlivějšího delta variantu nového koronaviru zase způsobilo přijetí nových restrikcí stejně jako zpoždění otevírání podniků v některých regionech USA. Dalším faktorem jsou problémy v rámci dodavatelských řetězců, které omezily kapacity firem.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Jak sladit šperky a oblečení

Jak sladit šperky a oblečení Jestliže se chystáte ven, do společnosti nebo jen tak na nákupy, vždy je dobré mít...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img