Pátek, 7 dubna, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyRůst ekonomiky eurozóny se ve 3. kvartálu mírně zrychlil

Růst ekonomiky eurozóny se ve 3. kvartálu mírně zrychlil

Ekonomika eurozóny vzrostla ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletně o 2,2 %. Mírně tak zrychlila tempo růstu oproti vývoji v předchozím kvartálu a překonala i očekávání analytiků. Poukázaly na to v pátek zveřejněné předběžné údaje statistického úřadu Evropské unie Eurostat.

Růst ve 3. kvartálu je o 0,1 procentního bodu rychlejší než za 2. čtvrtletí, přičemž za období 2. čtvrtletí byly údaje revidovány směrem dolů. Navíc analytici očekávali, že růst v období od července do konce září dosáhne pouze 2 %.

Pod zrychlení růstu ekonomiky měnového bloku se podepsala zejména vysoká domácí poptávka, ale také export. Naopak pokračující problémy v dodavatelských řetězcích a rostoucí spotřebitelské ceny negativně ovlivňovaly zotavování hospodářství.

V meziročním srovnání se ekonomika eurozóny zvýšila ve 3. kvartálu o 3,7% po dolů revidovaném 14,2procentním růstu v předchozím čtvrtletí. I v tomto případě tempo růstu překonalo očekávání, protože ekonomové počítali s růstem o 3,5%.

Z největších ekonomik eurozóny nejvýraznější mezičtvrtletní růst zaznamenala Francie, a to na úrovni 3 %. Za Francií následovala Itálie s růstem o 2,6 % a Španělsko s 2% růstem. Největší evropská ekonomika Německo vykázala ve 3. čtvrtletí růst na úrovni 1,8 %. Celkově však nejvýraznější růst v rámci států eurozóny zaznamenalo Rakousko, kde hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl mezičtvrtletně o 3,3 %.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper