Středa, 25 ledna, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodySvětový den spoření: Jak vklady v bankách ovlivňuje inflace?

Světový den spoření: Jak vklady v bankách ovlivňuje inflace?

U příležitosti Světového dne spoření, kterým je 31. říjen, se analytici 365. Bank blíže podívali na to, jak se vyvíjejí vklady našeho obyvatelstva v bankách a jak naše úspory ovlivňuje inflace.
Čím je růst spotřebitelských cen rychlejší, tím více nám ukrajuje z našich úspor. Kromě toho, téma spoření je v těchto dnech více než aktuální, protože koronakrize nám ukázala, jak důležité je vytváření rezervy na horší časy. Údaje pocházejí ze statistiky NBS.

Naši obyvatelé mají celkem v bankách uložených zhruba 42,5 miliardy. Eur (stav ke konci září 2021). Z toho ale až 60 % představují peníze uložené na běžných účtech, které jsou v objemu 25,5 miliardy. Eur. Vklady s dohodnutou splatností, tedy termínované vklady, činily k 9/2021 zhruba 8,8 miliard. EUR az celkového objemu vkladů tak tvořily cca 21%. A vklady s výpovědní lhůtou, kam patří i vkladní knížky, byly ve výši 2,4 miliardy. Eur a tvořily 6% z vkladů obyvatelstva v bankách.

Ve srovnání s obdobím před krizí (leden 2020) se objem peněz na běžných účtech v bankách zvýšil až o 27 %. Termínované vklady ale naopak klesly o přibližně -13% a vklady s výpovědní lhůtou o cca -9%.

Proč tomu tak je?
Úrokové sazby na trhu jsou nízké, a to platí nejen pro hypotéky, ale také pro vklady. Kvůli tomu lidé drží často peníze jen na běžných účtech a termínované vklady je moc nelákají. Krize zřejmě ještě přidala ruku k dílu, protože motivovala lidi k tomu, aby si peníze drželi na běžných účtech takříkajíc „pro jistotu“ a aby je měli k dispozici. Takže objem peněz držený na běžných účtech roste. A naopak, termínované vklady či vklady s výpovědní lhůtou klesají, protože lidé přesouvají kvůli nízkým sazbám peníze z těchto účtů do podílových fondů, kde se jim peníze lépe zhodnocují.

Jakou inflaci dnes dosahujeme a proč dochází ke zdražování?
Inflace letos citelně zrychluje a v září dosáhla meziročního růstu až o 4,6 %. Aktuálně tedy dosahujeme nejvyššího růstu cen za posledních téměř 10 let. Výrazný vliv na růst cen zboží i služeb má surovinová krize ve světě, která způsobuje zdražování výrobních vstupů – od čipů, přes plasty, kovy, plechy, papír až po stavební materiály a agrokomodity. Pod růst zářijové inflace u nás se výrazně podepsaly hlavně dražší potraviny, ale také vyšší ceny ropy, ceny v restauracích a nově se přidalo i dražší školní stravování, protože stát změnil systém financování obědů na školách. No a zapomenout nemůžeme ani na dražší bydlení a tabákové výrobky.

Světový den spoření: Jak vklady v bankách ovlivňuje inflace?

Jaký vliv má inflace na naše úspory?
Vysoká inflace samozřejmě netěší naše peněženky, jelikož má vliv i na naše mzdy, důchody či úspory. Snižuje totiž kupní sílu peněz v budoucnosti, tedy to, co si za naše úspory budeme moci pořídit. Samozřejmě platí, že čím je inflace v zemi vyšší, tím větší část našich úspor nám ukrajuje.

Máme-li úspory například ve výši 1 000 eur odložené doma „pod polštářem“ nebo na běžném účtu, tak nám nevydělávají a nijak se nám nezhodnocují. Právě naopak, v důsledku inflace se nám tyto úspory znehodnocují, protože klesá jejich kupní síla. V letošním roce očekáváme průměrnou inflaci na úrovni kolem 3 %, což znamená, že reálná hodnota těchto našich úspor ve výši 1 000 eur bude za rok činit cca 970 eur. Negativní dopad inflace na naše úspory můžeme zmírnit tak, že úspory nebudeme nechávat doma nebo na běžných účtech, ale raději je investujeme například do podílových fondů, kde se nám budou peníze i zhodnocovat.

A jak inflace ovlivňuje dluhy a hypotéky?
Inflace má samozřejmě vliv nejen na naše úspory, ale také na dluhy. Inflace totiž zvýhodňuje dlužníky a znevýhodňuje věřitele. Když si to promítneme na hypoteční trh, znamená to, že inflace je výhodná pro ty, kdo kupují nemovitost na hypotéku. Je to dáno tím, že splátka úvěru v důsledku inflace časem klesá, protože inflace snižuje hodnotu peněz. Klesá tedy i hodnota půjčených peněz, které budeme muset vrátit bance například za 20 let. A v současnosti dokonce platí, že úrokové sazby z hypoték jsou nižší než inflace, reálná úroková sazba je tedy záporná. Znamená to, že dlužník vrátí bance po odečtení inflace méně peněz, než si půjčil.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper