Středa, 25 ledna, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyTento svět je velmi volatilní: Raper promuje NFT a kryptoměny, odborníci z...

Tento svět je velmi volatilní: Raper promuje NFT a kryptoměny, odborníci z toho nadšeni nejsou

Je to třetí digitální revoluce. První byl internet, druhou sociální sítě a třetí jsou NFT a kryptoměny. Těmito slovy zdůvodňoval vydání svého prvního digitálního díla, kterého je k dispozici celkem 5 tisíc kusů, jeden z našich nejznámějších raperů a influencerů Majk Spirit. Odborníci na investování ale tento krok známého hudebníka označují jako nebezpečný. A to z důvodu jeho spojení se s kryptomenovou platformou Wexo.
„Majk Spirit sice reklamuje svou vlastní značku, na čem není opravdu nic špatného, ​​ale vedle toho také promuje společnost, která vydává vlastní kryptomenu,“ říká Radoslav Valko, generální ředitel poradenské společnosti SOPHISTIC Pro finance a zkušený investor.

Za platformou Wexo stojí slovenský startup Crypton Digital. Ten spojením s Majkem Spiritem získá nejen masivní reklamu, protože raper má na sociálních sítích Instagram a Facebook přes milion fanoušků, ale také přístup k tisícům lidí. Koupí raperova digitálního díla si totiž do mobilu stáhli i digitální peněženku platformy Wexo, ve které jako jediné si mohou zakoupená díla prohlédnout. „Tato digitální peněženka představuje prostor, kde Crypton Digital mohou prodávat svou fiktivní kryptomenu a tím lidi, z nichž většina nemá zkušenosti s investováním, dostávat do rizika ztráty financí,“ reaguje Radoslav Valko.

Kryptoměny nemají mezi investory dobrou pověst. Většina odborné veřejnosti je totiž považuje za něco imaginárního, což nemá jiný než marketingový význam. „Kryptoměna není nic reálného. Má hodnotu jen do té doby, než lidé věří, že hodnotu má,“ upřesňuje Radoslav Valko.

Faktem je, že byť i samotný Majk Spirit mluvil o rizikovosti investic do NFT či kryptomen v jedné ze svých instagramových stories, první série NFT graficky znázorňující rapera, je téměř vyprodána. „Tento svět je velmi volatilní. Pokud hledáš místo, kde bezpečně a stabilně investovat své peníze, tak si kup raději zlato či nemovitosti,“ vzkázal jednomu z fanoušků Majk Spirit přes svůj instagramový profil, na kterém má téměř 500 tisíc sledovatelů. Dále podotkl, že to, jak bude stoupat cena jeho NFT projektu, je obtížné předpovědět. „Záleží na tom, jaký ‚hype‘ chytí. Cenu – tak jako všude – určuje poptávku a nabídka.“

Co je NFT?
NFT, tedy non-fungible (nezaměnitelný) token je jednotka dat, která se nachází na digitální databázi blockchain. Každá jednotka NFT reprezentuje unikátní digitální položku, při které vlastníci umí jednoduše dokázat, že patří jim. Pokud by umělec Leonardo da Vinci namaloval své mistrovské dílo Mona Lisa v digitální formě, všechny další kopie by byly 100% stejné, ale jen jedna by byla pravá. Pro konečného uživatele je výhodná jen tehdy, chce-li mít potvrzení o vlastnictví originálu.

K dispozici bylo 5 tisíc kusů NFT Majka Spirita, z nichž první tři (diamantová, zlatá a stříbrná) se vydražily spolu za tisíce eur, zbylé si zájemci mohli koupit běžnou formou za 50 eur. Celý výtěžek z prodeje (očištěný o transakční poplatky) vůbec prvního raperova digitálního díla poputuje na charitativní účely. „Ti fanoušci, kteří chtěli vlastnit digitální obrázek Majka Spirita, budou spokojeni. Avšak ti, kteří si jej pořídili jen z titulu zhodnocení ceny, mohou být časem zklamáni. Platí zde stejná pravidla jako při koupi obrazu. Ani tady vám nikdo nebude garantovat růst ceny,“ objasňuje Radoslav Valko.

Zhruba před půl rokem jsme upozorňovali na jednání Zuzany Plačkové. Na svém instagramovém účtu – bez upozornění na možná rizika – promovala tzv. social trading, tedy sociální obchodování, přičemž zde spolupracovala s obchodnickou platformou Naga. Oslovit mohla statisíce lidí, kteří v případě, že jí věřili, mohli podstoupit obrovské riziko ztráty financí.

Řízení Majka Spirita se však s jednáním Zuzany Plačkové srovnávat nedá. „Zatímco Zuzana Plačková promovala social trading, aniž by upozornila na možná rizika (téměř 80 procent lidí na social tradingu předělává), Majk Spirit prodává své digitální umělecké dílo, což nekalou a podvodnou činností není,“ uzavírá generální ředitel a většinový akcionář SOPHISTC Pro finance Radoslav Valko.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper