Pátek, 7 dubna, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
AktuálněVěřím, že na řadu přijde i zpožděný jihovýchodní obchvat

Věřím, že na řadu přijde i zpožděný jihovýchodní obchvat

Předseda Košického samosprávného kraje (KSK) Rastislav Trnka přivítal čtvrteční otevření úseku D1, který poslouží jako obchvat Prešova. Zároveň poukázal na to, že na území Košického kraje je celkem jen 37,5 kilometru dálnic a rychlostních silnic, což je nejméně ze všech krajů.

„Věřím, že nejblíže přijde řada i na nějaký úsek z území Košického kraje a sejdeme se, abychom spustili výstavbu dva roky zpožděného jihovýchodního obchvatu Košic. S ministrem dopravy budu určitě opět otevírat diskusi k harmonogramu výstavby rychlostních silnic a dálnic, který letos schválila vláda. Podle něj by se měl na území Košického kraje v příštích sedmi letech stavět jedině jihovýchodní obchvat Košic, jehož začátek výstavby má už nyní zpoždění více než dva roky. Zároveň se budeme ptát, kdy a jak se zrychlí výstavba dalších dálničních úseků, které jsou na východním Slovensku více než potřebné,“ uvedl Trnka ve stanovisku.

Poukázal na to, že v ostatních krajích se délka dálnic a rychlostních silnic pohybuje od 90 do 130 kilometrů. „Proto nám tak velmi záleží na tom, aby se výstavba rychlostní silnice spustila. Díky R2 by mělo do roku 2025 vzniknout spojení od Hanisky/Šebastoviec do Košických Olšian, kde se motoristé pohodlně napojí na dálnici D1 Bidovce – Budimír a pohodlně se tak dopraví do Tater a dále,“ konstatoval Trnka.

Kvalitní cesty označil za pomyslný „červený koberec“, po kterém do regionů přicházejí investoři a nové příležitosti. „Mají přímý vliv na další rozvoj území, zaměstnanost a odliv mozků, proto jsou i pro východniaře klíčové. Bohužel, dokud bude systém nastaven tak, že stát při plánování dálnic a rychlostních silnic upřednostní kraje s vyšším HDP, regionální rozdíly se nebudou zmenšovat, ale naopak ještě více prohlubovat. Západ Slovenska při tomto přístupu našich vlád bude stále blíže bohatším regionům z Evropské unie a východ Slovenska blíže chudším regionům, například z Ukrajiny,“ dodal předseda KSK.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper