Pátek, 7 dubna, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
AktuálněInflace v eurozóně bude zvýšena déle, než se očekávalo

Inflace v eurozóně bude zvýšena déle, než se očekávalo

Inflace v eurozóně bude zvýšena déle, než se původně předpokládalo, uvedla šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardová po zasedání Rady guvernérů. Příští rok by však měla opět klesnout z důvodu oslabení růstu cen energií a snížení nedostatků v rámci dodavatelských řetězců.

Inflace v eurozóně se v září zrychlila na 3,4 %. ECB podle Lagardové počítá s jejím dalším zvyšováním v letošním roce. „Aktuální fáze zvýšené inflace sice bude trvat déle, než jsme původně očekávali, během příštího roku počítáme s poklesem inflace.“

Důvodem zrychlení inflace je podle šéfky ECB kombinace tří faktorů. Prvním je prudké zdražení energií, především ropy, plynu a elektřiny. Přibližně za polovinou zářijové inflace bylo zvýšení cen energií. Druhým faktorem je oživení poptávky po uvolnění pandemických restrikcí, která předběhla nabídku. Tato dynamika je patrná především v cenách spotřebitelských služeb, stejně jako v cenách zboží navíc zasažených nedostatky dodávek. Třetím faktorem jsou dopady báze pro srovnání v souvislosti s loňským dočasným snížením daně z přidané hodnoty (DPH) v Německu.

Podle Lagardové všechny tři faktory během roku 2022 zeslábnou nebo zcela vypadnou z výpočtu meziroční inflace. „Pokračující zotavování, postupný návrat ekonomiky k plné kapacitě postupem času podpoří růst mezd.“ Díky tomu se dlouhodobá inflační očekávání zvýšila blíže k 2%, dodala šéfka ECB.

Ekonomika eurozóny pokračovala ve 3. kvartálu v prudkém růstu, i když jeho dynamika se mírně zpomalila. „Stále očekáváme, že její výkon se do konce roku dostane nad úroveň před pandemií,“ uvedla Lagardová.

ECB i přes zrychlení inflace nezměnila nastavení měnové politiky. O osudu pandemického programu nákupů aktiv (Pandemic Emergency Purchase Programme – PEPP) se rozhodne až v prosinci.

Rada guvernérů ECB ve čtvrtek ponechala klíčovou sazbu na nule, depozitní sazbu na -0,50 % a sazbu na jednodenní refinanční operace na 0,25 %. Rovněž nezměnila směřování očekávání, nákupy aktiv v rámci programu APP, svou reinvestiční strategii ani dlouhodobé refinanční operace.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper