Sobota, 8 dubna, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
FinanceTajemství vitality - tekutý kolagen

Tajemství vitality – tekutý kolagen

Péče o pleť by měla být komplexní – zvenku i zevnitř. Každá z nás, která se o sebe stará, to velmi dobře zná. Krémy, masky, séra, dali bychom všechno za to, aby pleť byla vypnuta a zářivá. No ne nadarmo se říká, že krása vychází zevnitř. Za vitalitu a krásu pokožky vděčíme bílkovině – kolagen, která je v našem těle jednou z nejdůležitějších prvků kůže.

Co je to kolagen a proč je důležitý?

Dermatovenerologická MUDr. Vanda Martišková říká, že „kolagen je základní stavební bílkovina lidského těla, odpovídá za pevnost kůže, šlach a chrupavek, ale stejně se nachází také ve vlasech a nehtech. Jeho úkolem je udržování pevnosti a odolnosti těchto struktur, čímž přímo ovlivňuje zdraví, ale i krásu. Po 25. roku života však jeho přirozená tvorba v těle začíná klesat. „

Mladá pokožka může obsahovat až 80% kolagenu, s přibývajícím věkem se však ztrácí. Všimnout si to můžeme například na bolavých kloubech, vráskách či ochablé pokožce, která již zdaleka nepřipomíná pružnou hladkou dětskou tvář. Jaká je jeho kvalita a množství v těle v různých etapách života?

Mladistvé „pětadvacítky“
Bohužel už po dvacítce se ztrácí kolagen z těla. K urychlení přispívá i uspěchaný způsob života a mnohokrát zanedbávána kvalitní péči o pokožku. Ano, dobře čtete, kvalitní! Pokud se však budete vyhýbat kouření a vysokému UV záření, úbytky kolagenu naštěstí nebudou v tomto životním stádiu až tak velké.

Přečtěte si také článek o tom, jak si prodloužit mládí kolagenem.

Dámy ve čtyřiceti
Čtyřicet let je přesně ten čas, kdy si začnete citelně uvědomovat úbytek kolagenu. Dochází k jeho výraznému poklesu přibližně až o 30%. Oslabuje se svalstvo, objevují se vrásky, trpí chrupavky, bolí kosti a klouby, lámou se vlasy a vysušuje pokožka. Pokud jste dosud zanedbávali péči o pokožku, nastal ten správný čas, abyste s péčí začali.

Změny v těle po šedesátce
Po šedesátce má už většina žen po menopauze. „Během menopauzy dochází v těle ženy k dramatickým hormonálním změnám hladiny estrogenu prudce klesají, což má za následek široké spektrum nepříjemných změn. Estrogen je hormon, který kromě mnoha jiných funkcí ovlivňuje i fibroblasty, buňky produkující kolagen. Jeho nedostatek se proto projevuje především v tkáních, které kolagen obsahují – kůže, chrupavky, nehty, vlasy. Pro menopauzální pleť je typická postupná suchost, vrásky, tmavé skvrny, menší pružnost kůže a její ztenčování. Obdobné změny postihují i ​​jiné tkáně. Jde o tzv. hormonální stárnutí organismu, „vysvětluje dermatovenerologická MUDr. Vanda Martišková. To vede k celkovému úpadku vitality. V tomto věku dochází k úbytku kolagenu a v těle nám zůstává přibližně 40% zastoupení.

osmdesát +
Po dosažení tohoto úctyhodného věku se hladina kolagenu v našem těle dostane pouze na 20%, proto jsou výživové doplňky a suplementy v tomto věku na jeho podporu opravdu nezbytné.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper