Středa, 12 dubna, 2023
novinky

Špatný kapitalismus a růst inflace: Ekonomiky fiat měn jsou postaveny na lžích

Redakce doporučuje

Občas se vyplatí udělat krok zpět, abyste získali širší pohled na věc. Pokud to uděláte, všimnete si, že žijeme v době fiat měn, světa, ve kterém v podstatě všechno nese otisky jejich prstů: ekonomický a finanční systém, politika, dokonce i kulturní normy, hodnoty a morálka lidí neuniknou před širšími důsledky fiat měn.
Možná si při každodenním používání fiat jmen, jako například při přijímání mezd, nákupu zboží a služeb, splácení hypotéky, vkládání peněz do banky za účelem spoření, ani nevšimnete, že s fiat jmény něco nebude v pořádku. A je jedno, jestli je to americký dolar, euro, čínský jüan, japonský jen, britská libra nebo švýcarský frank. Pravdou je, že všechny tyto nekryté měny trpí vážnými ekonomickými a etickými nedostatky, kterým ve skutečnosti není vůbec těžké porozumět.

Fiat měny vydávají centrální banky ale vytvářejí jejich i úvěrové expanze komerčních bank. Centrální banky v součinnosti s komerčními bankami ve skutečnosti zvyšují nesplacenou nabídku peněz poskytováním půjček firmám, domácnostem a vládním subjektům. Znamená to vytváření peněz z čistého vzduchu. Kdybychom chtěli být tvrdší, tak jde o padělání peněz. Vydávání nových fiat jmen uvádí do pohybu boom, iluzi prosperity. Spotřeba a investice se rostou, ekonomika se těší z vyšších zisků firem, ze zvýšené zaměstnanosti, růstu akcií, cen nemovitostí atd.

Dříve či později ale vyplouvají na povrch negativa. Úvěrová emise nových fiat peněz narušuje tržní úrokové sazby. Umělým způsobem snižuje tržní sazbu pod svou „přirozenou úroveň“, čímž se snižují úspory, zvyšuje spotřeba a navíc se spouštějí další investice. Nic z toho by se nestalo tímto způsobem, nebýt úvěrové injekce nových fiat peněz do ekonomického a finančního systému. Rozmach přináší nadměrnou spotřebu a nesprávné investice. Ekonomika žije nad své možnosti.

V určitém okamžiku se boom zhroutí, banky zpřísňují své úvěrové standardy, dlužníci neplní své závazky, firmy se dostanou do ztrát, geopolitická krize způsobí, že lidé propadnou panice. Aby se zabránilo zhroucení systému fiat měn v takové situaci, centrální banky ještě více snižují úrokové sazby a pumpují do finančního systému nové úvěry a peníze. Trik ve většině případů funguje, a propad se změní na další boom. To však má svou cenu: drtivá většina lidí bude trpět ještě vyšší inflací cen zboží.

Fiat měna nezpůsobuje pouze finanční a hospodářské krize, je také vysoce inflační. Neúnavné rozšiřování množství fiat peněz způsobuje, že kupní síla peněžní jednotky časem klesá. Navíc zvyšování množství fiat peněz vytváří vítězů i poražených, nejde o hru oboustranně výhodnou. První příjemci nových peněz mají užitek na úkor těch, kteří je dostanou později. Vede to k nespravedlivému a nesociální rozdělení příjmu a bohatství ve společnosti. V neposlední řadě, se díky fiat penězům dostávají ekonomiky na stále vyšší úroveň dluhu.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Jak sladit šperky a oblečení

Jak sladit šperky a oblečení Jestliže se chystáte ven, do společnosti nebo jen tak na nákupy, vždy je dobré mít...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img