Čtvrtek, 26 ledna, 2023
novinky

Čelíme zdražování, dobrou zprávou je, že to bude dočasné

Redakce doporučuje

Po setkání prohlásila, že Slováci sice čelí zdražování, dobrou zprávou však je, že je to jen dočasný jev. Druhou dobrou zprávou podle ní je to, že zároveň porostou i mzdy. Upozornila na to, že zdražování má větší vliv na nízkopříjmové lidi. Načrtla i možná řešení, například zvýšení příspěvku na bydlení.

„Čelíme zdražování, čelíme inflaci, která bude ještě stoupat zhruba k hodnotě pěti procent,“ řekla prezidentka Vyzdvihla však, že situace by se měla uklidnit během příštího roku. Rovněž vyzdvihla očekávaný růst mezd zhruba na úrovni 5,5 %.

„Toto zdražování se samozřejmě dotkne každého z nás. Ale velká skupina obyvatelstva ho výrazněji ve svých peněženkách nepocítí. Zároveň je zde skupina obyvatel, kterých se zdražování dotkne výrazně,“ uvedla prezidentka. Podle odborníků je v riziku chudoby v současnosti kolem 800.000 lidí, kteří zdražování pocítí výrazněji.

Prezidentka upozornila, že zdražování zřejmě nejvíce pocítí rodiny s více než třemi dětmi, rodiče samoživitelé a důchodci. „Zajímavou informací je i to, že více než 5,7 procenta, zhruba 370.000 lidí nemohou udržovat teplo ve svém obydlí z finančních důvodů,“ poznamenala Čaputová.

Mezi nejvhodnějšími řešeními kompenzací zdražování pro nízkopříjmové obyvatele prezidentka jmenovala zvýšení příspěvku na bydlení, které by mohlo být adresnou pomocí pro ty, kteří pobírají dávku v hmotné nouzi.

„Je ale třeba, aby se udála i změna v definování toho okruhu osob, které tento příspěvek pobírají, aby se mohl týkat většího okruhu lidí, takzvané pracující chudoby,“ řekla prezidentka.

Podle ní je třeba uvažovat io zvýšení samotné dávky v hmotné nouzi pro lidi, kteří tuto pomoc již pobírají.

Prezidentka upozornila i na problematiku energetické chudoby. V tomto kontextu je podle ní třeba definovat kritéria pro stanovení lidí, kteří se nacházejí v pásmu energetické chudoby. Nastínila, že by Slovensko mělo pouvažovat nad zavedením nové dávky na pomoc lidem, kteří do tohoto pásma spadnou.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Jak sladit šperky a oblečení

Jak sladit šperky a oblečení Jestliže se chystáte ven, do společnosti nebo jen tak na nákupy, vždy je dobré mít...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img