Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
FinanceKolik stojí prodej nemovitosti?

Kolik stojí prodej nemovitosti?

Máte ve svém majetku nemovitost, která se vám rozpadá nad hlavou? Nebo jenom toužíte po zbavení se těžkého břemene, které rodinný domek na předměstí představuje? Či snad potřebujete získat kapitál na koupi něčeho jiného a lepšího, než je stávající bytová jednotka v nejvyšším patře paneláku? Ať už je důvod prodeje nemovitosti jakýkoli, bude vás zajímat jedno – kolik takový prodej nemovitostí vlastně stojí.

Situace na nemovitostním trhu se během roku mění

Investoři do nemovitostí jsou zarytými zastánci názoru, že se tento investiční instrument nemá prodávat nikdy. Respektive, když už to musí být, tak čím později prodáte dům či byt, tím lépe. Cena nemovitostí a pozemků totiž neustále roste. I když dochází k lehkému zakolísání, z dlouhodobého hlediska ceny rodinných domů nebo bytových jednotek rostou. Ukazují to statistiky z posledních let, ale také na to upozorňují predikce pro roky nadcházející.

Někdy však k prodeji nemovitosti dojít musí. Na vině jsou například nepříjemné rodinné vztahy, finanční situace nebo, ať nejsme pouze negativní, tendence investovat do něčeho většího a hezčího, na co je potřeba patřičný kapitál. V případě, že jste nucení k tomuto kroku, vytipujte si ideální část roku k prodeji. I když se situace na nemovitostním trhu neustále mění a ideální dobu nelze stoprocentně předvídat, statistiky z posledních let hovoří jasně.

A sice říkají, že ceny nemovitostí jsou pravidelně vyšší v období od dubna do června čili ve druhém čtvrtletí. Potvrzující personou jsou realitní makléři, kteří v této části roku prodávají nemovitosti za daleko vyšší částky. Začínající léto pro ně tak není obdobím odpočinku a dovolené. Naopak plány relaxovat odkládají na pozdější letní měsíce, případně brzký podzim.

Prodej neproběhne mrknutím oka

Domnívat se, že k prodeji nemovitostí dojde mrknutím oka, je mylné. Podpisu kupní smlouvy předchází prohlídka bytu nebo domu, případně jiná vizuální prezentace. Poté dojde k podepsání rezervační smlouvy, která kupujícímu „pohlídá“ danou nemovitost, a teprve pak se zpravidla uzavírá kupní smlouva. A než dojde ke konečnému stěhování, to taky chvilku trvá. Někdy dokonce až tři měsíce.

Lidé si tuto časovou náročnost umí moc dobře vypočítat. A tímto také potvrzují, že ve druhém čtvrtletí roku se uskuteční prodejů nemovitostí mnohem více. Lidé totiž chtějí být přestěhovaní v novém obydlí ideálně do Vánoc, počítají tedy s onou tříměsíční lhůtou, která nastupuje na scénu po podepsání kupní smlouvy.

V mnoha případech se noví majitelé nemovitosti mohou do příbytku nastěhovat daleko rychleji. Existují domy postavené na klíč, případně také byty připravené ihned k nastěhování.

Kolik stojí prodej nemovitostí?

Pokud nemovitost prodáváte, zajímat se nebudete až tak o to, kdy se budoucí majitelé nastěhují, ale spíše o to, kolik za prodej nemovitosti zaplatíte. Jiná situace nastává, pokud prodáváte dům či byt svépomocí, a jiná pokud si na pomoc zavoláte realitní kancelář. Zatímco první cesta je sice levnější, ta druhá uspoří čas. A je na prodávajícím, co je pro něj důležité.

V případě, že se rozhodnete pro prodej prostřednictvím realitní kanceláře, očekávejte, že po vás bude chtít procentuální část kupní ceny. Obvykle se jedná o 3–6 % bez DPH, ale tato částka se může lišit v závislosti na konkrétní realitní kanceláři. Někdy chtějí realitní makléři také bonusy, a to za prodej za vyšší částku. V tomto případě se jedná o motivační ohodnocení a řada prodávajících na podmínku přistoupí, jelikož ve výsledku vyjdou jako vítězové právě oni.

Pokud chcete jít do prodeje nemovitosti svépomocí, počítejte především s nutnou úhradou daně z prodeje nemovitosti. Neplatí ji kupující, jak se mnozí mylně domnívají, ale právě prodávající čili vy, pakliže se svého břemene v podobě bytové jednotky nebo rodinného domu zbavujete. Sazba je zákonem stanovená na 15 % (platí to pro většinu případů), setkat se však můžete i s daní ve výši 23 %.

V případě nutnosti hradit daň z nemovitosti se můžete setkat také s několika případy, kdy jste od této povinnosti osvobození. Rozhodujícím faktorem bývá doba, po kterou jste vlastníkem nemovitosti, čas, po který jste bydleli v nemovitosti před prodejem nebo například skutečnost, na kterou vydělané peníze použijete.

Nebankovní půjčka vám nemusí v tomto případě krýt záda, jelikož daň uhradíte z částky, kterou za prodanou nemovitost získáte.

Jaké jsou poplatky za předčasné splacení hypotéky?

Podařilo se vám prodat nemovitost? Skvělé. Možná se však ještě neradujete, protože si uvědomujete, co všechno bude s předáváním nemovitosti souviset.

Například poplatky, které jsou spojené s předčasným splacením hypotéky. Jestliže předčasně ukončujete svůj dlouhodobý závazek vůči bance, mluvíme o mimořádné splátce, kterou provedete. Jestliže je mimo výročí fixace, hradila se dříve sankce s tímto krokem související. Ovšem i zde došlo ke změně. Pokud jste měli hypoteční úvěr alespoň 2 roky, můžete ho splatit bez sankcí. Stejně tak v různých dalších případech, které stanovuje zákon.

Jiné podmínky jsou pro mimořádnou splátku v období výročí hypotéky, kdy můžete jednou ročně uhradit najednou až 25 % z výše původně sjednané hypotéky. Banka si v tomto čase nesmí účtovat žádné poplatky.

V případě, že nemovitost prodáváte, případná sankce se zafinancuje ze zisku vyplývajícího z prodeje nemovitosti. Pokud byste však ještě před získáním peněz potřebovali nějakou finanční rezervu, podívejte se například sem: https://proficredit.cz/pujcka-ihned.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper