Ministerstvo financí (MF) SR vyzývá k urychlené dohodě o přijetí ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti a zákona o výdajových limitech. Řekl to státní tajemník resortu Ľuboš Jančík na společné čtvrteční tiskové konferenci se šéfem Institutu finanční politiky (IFP) MF SR Jurajem Valachym, členem Rady pro rozpočtovou odpovědnost (RRZ) Jurajem Kotianem a bývalým předsedou RRZ Ivanem Šramkem po Konferenci o budoucnosti.
Jančík připomněl, že novelu zákona o rozpočtové odpovědnosti začal resort připravovat už loni. „Jeho základním stavebním kamenem jsou tzv. výdajové limity. Je to důležitý operativní nástroj pro řízení státního rozpočtu, veřejných financí tak, aby byly dlouhodobě udržitelné,“ řekl státní tajemník. Vyčíslil, že pokud by tyto výdajové limity byly zavedeny již v roce 2019, v současnosti by mělo Slovensko k dispozici rezervu na krizi kolem deseti miliard eur.
„Dovolím si říci, že novela zákona o rozpočtové odpovědnosti je největší reformou veřejných financí za posledních téměř 20 let a vedle reformy školství a zavedení právního státu je to největší a nejdůležitější reforma, kterou Slovensko potřebuje,“ prohlásil Jančík. Dodal, že Slovensko má v tomto podporu i zástupce Evropské komise (EK) a OECD.
Podle Šramka je pro Slovensko důležité připravit se na reformu fiskálního rámce Evropské unie. Proto žádá, aby se novela zákona o rozpočtové odpovědnosti urychleně dotáhla. „Výdavkové limity jsou velmi důležitý operativní nástroj, který by výrazným způsobem pomohl stabilizovat naše veřejné finance, takže chtěl bych požádat kompetentní, aby se tomu věnovali, aby trochu odložili politické konflikty, které v tomto tématu jsou a aby rychle našli kompromis a dokázali novelu přijmout tak, aby splnila to, co se od ní očekává,“ dodal Šramko.
Valachy vyzdvihl, že dosud slovenská a ani evropská fiskální pravidla nedonutila Slovensko zlepšit svou finanční situaci dostatečně. „A proto opravdu výdajové limity jsou ty, které mají velký potenciál změnit tento stav do budoucna. Slovenský dluh narostl za poslední krizi poměrně dost, čekají nás ještě velké výzvy – demografický vývoj a podobně. Opravdu se musíme připravit na horší časy,“ shrnul Valachy a dodal, že výdajové limity mají tu vlastnost, že stát nutí v dobrých časech šetřit a ve špatných časech mu naopak dávají prostor podpořit ekonomiku, zaměstnanost, domácnosti a firmy. „My na ministerstvu už řešíme techniky tohoto zákona, ale nemůžeme je uvést do praxe, aniž by byl ten ústavní zákon přijat,“ uzavřel Valachy.